AKTUALIZACJA! Informujemy, że nabór wniosków został zamknięty. Komunikat w tej sprawie opublikowany został tutaj.
TERMIN NABORU WNIOSKÓW
Nabór wniosków rozpocznie się 20 lutego 2024 r. Nabór ma otwarty charakter i potrwa do jego odwołania. CZYM SĄ PRACE INTERWENCYJNE
Prace interwencyjne oznaczają zatrudnienie bezrobotnego przez pracodawcę z częściowym dofinansowaniem (refundacją) pracodawcy wynagrodzenia przez urząd pracy.Celem realizacji wsparcia w postaci prac interwencyjnych jest ułatwienie osobom bezrobotnym wejścia lub powrotu na rynek pracy.
KTO MOŻE ZOSTAĆ SKIEROWANY NA PRACE INTERWENCYJNE
Skierowanie do podjęcia zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych może otrzymać osoba bezrobotna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy zgodnie z działaniami określonymi w indywidualnym planie działania.KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O WSPARCIE NA ZORGANIZOWANIE PRAC INTERWENCYJNYCH
O organizację prac interwencyjnych może ubiegać się każdy pracodawca lub przedsiębiorca niezatrudniający pracowników na zasadach przewidzianych dla pracodawcy, który w ocenie organu jest w stanie te prace prawidłowo przeprowadzić (np. niebędący w stanie likwidacji oraz niezalegający z podatkami).CO ZYSKUJĄ PRACODAWCY ORGANIZUJĄCY PRACE INTERWENCYJNE
Pracodawca, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych skierowanych przez urząd pracy bezrobotnych otrzymuje zwrot części kosztów poniesionych na ich:- wynagrodzenia,
- nagrody,
- składki na ubezpieczenia społeczne.
UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI PRACODAWCY ORGANIZUJĄCEGO PRACE INTERWENCYJNE
Pracodawca po zakończeniu okresu refundacji jest zobowiązany do utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego przez okres wskazany w umowie.Pracodawca zobowiązany jest do przyjęcia do pracy kolejnego bezrobotnego skierowanego przez Starostę na miejsce bezrobotnego, z którym stosunek pracy został rozwiązany na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy lub wygasł lub został rozwiązany przez skierowanego bezrobotnego w trakcie okresu objętego refundacją albo przed upływem okresu 3 miesięcy po zakończeniu refundacji, a w przypadku osób bezrobotnych po 50. roku życia 6 miesięcy po zakończeniu refundacji.
W przypadku niewywiązania się z dalszego zatrudnienia osoby skierowanej przez urząd pracy lub naruszenia innych warunków umowy, pracodawca zobowiązany będzie do zwrotu uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości uzyskanej pomocy od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Starosty.
W przypadku odmowy przyjęcia skierowanego bezrobotnego na zwolnione stanowisko pracy Pracodawca zobowiązany jest do zwrotu uzyskanej pomocy w całości wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Starosty.
W przypadku braku możliwości skierowania bezrobotnego przez urząd pracy na zwolnione stanowisko pracy, pracodawca nie zwraca uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.
Pomoc dla pracodawcy na zorganizowanie prac interwencyjnych jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
DOKUMENTCJA I SPOSOBY APLIKOWANIA O WSPARCIE W POSTACI PRAC INTERWENCYJNYCH
Dokumentacja w wersji elektronicznej została dołączona do niniejszego artykułu.
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie ogłoszonego naboru do Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu:
- za pośrednictwem wortalu https://praca.gov.pl,
- za pośrednictwem platformy https://epuap.gov.pl (adres skrytki: /pupino/SkrytkaESP),
- korespondencyjnie (decyduje data wpływu do urzędu) lub
- osobiście, pozostawiając dokumenty w Kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu (pok. 204, II piętro).
Szczegółowe informacje dotyczące wsparcia można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu w pok. 322 oraz pod numerami telefonów: 52 3592 459 i 52 3592 498.