![Obrazek. Pasek logotypów Logotypy Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza](/documents/1165609/21518620/logotypy%20FEdKP.png/927b6bac-7afd-472c-ad01-1f1ebfd8c008)
KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O PRZYZNANIE BONU NA ZASIEDLENIE
Bon na zasiedlenie (art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Dz. U. 2021.1100) może otrzymać osoba bezrobotna lub poszukująca pracy (w rozumieniu art. 49 pkt. 7 ustawy) do 30 roku życia w związku z podjęciem poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:- z tytułu ich wykonywania będzie osiągała wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym;
- odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
- będzie pozostawała w zatrudnieniu, wykonywała inną pracę zarobkową lub będzie prowadzała działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Art. 49 pkt 7
Osobom będącym w szczególnej sytuacji na rynku pracy:
(…)
7) poszukującym pracy niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (…).
Jeżeli podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej nastąpiło przed przyznaniem bonu na zasiedlenie, to wnioskodawca nie ma możliwości ubiegania się o przyznanie bonu.
Bon na zasiedlenie nie może zostać przyznany osobie, która będzie podejmowała pracę w miejscowości, w której już posiada meldunek stały lub czasowy.W 2023 r. Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu planuje przyznać bony na zasiedlenie 40 osobom.
Zauważyć również należy, że wsparcie przyznawane jest w ramach projektu pn. "Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia - PUP w Inowrocławiu (I)".
W związku z powyższym wyznaczona została grupa docelowa odbiorców, którą są osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP w Inowrocławiu, a w szczególności osoby należace do grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, tj.:
- kobiet,
- osób młodych w wieku 18-29 lat,
- osób z niepełnosprawnościami,
- osób w wieku powyżej 50 roku życia,
- osób długotrwale bezrobotnych,
- osób o niskich kwalifikacjach i/lub kompetencjach.
DOKUMENTCJA I SPOSOBY APLIKOWANIA
Dokumentacja w wersji elektronicznej dołączona została do niniejszego artykułu.Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy w Inowrocławiu:
- za pośrednictwem wortalu https://praca.gov.pl, korzystając z formularza: Pismo do urzędu (PSZ-PU),
- za pośrednictwem platformy https://epuap.gov.pl (adres skrytki: /pupino/SkrytkaESP),
- korespondencyjnie (decyduje data wpływu do urzędu) lub
- osobiście, pozostawiając dokumenty w Kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu (pok. 204, II piętro).
Szczegółowych informacji dotyczących mechanizmu wsparcia udzielają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu pod numerem telefonu 52 35 92 453.