Wydawca treści

Kolejne nabory wniosków w ramach Tarczy! Zapraszamy do składania wniosków

Print Drukuj
Aby zapewnić ciągłość wsparcia oferowanego w ramach Tarczy Antykryzysowej od 5 maja ogłaszamy kolejne nabory wniosków, które potrwają do 18 maja. Przypominamy, że w najbliższy poniedziałek, tj. 4 maja upływa termin naborów, które ogłosiliśmy 20 kwietnia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Ogłoszenie naborów wniosków w ramach Tarczy Antykryzysowej


Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu ogłasza zamknięte nabory wniosków (z określonym terminem otwarcia i zamknięcia) na następujące formy wsparcia:
  • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych,
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców,
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych.
Nabory na wszystkie powyższe formy wsparcia potrwają od 5 do 18 maja 2020 r.

Przypominamy jednocześnie, że cały czas trwa ogłoszony 1 kwietnia br. nabór wniosków o przyznanie niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

O szczegółach naboru na tę formę wsparcia pisaliśmy w artykule „5 tysięcy pożyczki dla mikroprzedsiębiorców".

Pragniemy także zapewnić Państwa, że cały czas monitorujemy poziom wydatkowania będących w naszej dyspozycji środków finansowych oraz zainteresowania pomocą w ramach Tarczy Antykryzysowej ze strony przedsiębiorców.

Reagujemy na bieżąco i w przypadku takiej potrzeby aplikujemy o kolejne transze, aby zapewnić płynność w realizacji Państwa wniosków.

Sposoby aplikowania


Niezmiennie rekomendujemy Państwu stanowczo najszybszy i najwygodniejszy sposób aplikowania o przyznanie wsparcia, jakim jest możliwość dokonania tej czynności za pośrednictwem wortalu https://praca.gov.pl.

Wnioskodawca na wspomnianej platformie wypełnia formularz elektronicznie, a następnie podpisuje cyfrowo i przesyła bezpośrednio do właściwego urzędu pracy.

Niemniej jednak tym z Państwa, którzy z różnych względów nie mogą lub nie chcą korzystać z opisanego wyżej rozwiązania, proponujemy pobranie dokumentacji, wypełnienie i przesłanie do urzędu, korzystając z rozwiązań podanych poniżej:
 

Szczegółowe informacje i dokumentacja


Wyczerpujące informacje na temat wsparcia oferowanego w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym m.in. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w części poświęconej tarczy.

Ponadto zachęcamy Państwa do odwiedzania stron na naszym wortalu – inowroclaw.praca.gov.pl poświęconych formom wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej:  
Treści oraz dokumentacja na tych stronach przygotowywane są przez pracowników Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 

Niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców

 
O przyznanie 5000 zł pożyczki mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, to jest przedsiębiorcy, którzy średniorocznie zatrudniali przed 1 marca 2020 r. do 10 pracowników oraz roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nie przekroczył równowartości w złotych 2 milionów euro lub suma aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 2 milionów euro.
 
Pożyczka może być przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia tej działalności.
 
Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
 
Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu pod warunkiem, że będzie on prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
Szczegóły: art. 15zzd Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374).
 

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych


O przyznanie dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 może się ubiegać przedsiębiorca, będący osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników.
 
Dofinansowanie może zostać przyznane w przypadku spadku obrotów o:
  • co najmniej 30% - w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
  • co najmniej 50% - w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
  • co najmniej 80% - w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie
 - na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, przypadające od miesiąca złożenia wniosku.
 
Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Szczegóły: art. 15zzb Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374).
 

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców


Wsparcie skierowane jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.
 
Dofinansowanie dotyczy wynagrodzeń pracowników, osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19.
 
Dofinansowanie może być przyznane w przypadku spadku obrotów o:
  • co najmniej 30% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika;
  • co najmniej 50% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  • co najmniej 80% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika
- na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, przypadające od miesiąca złożenia wniosku.
 
Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Szczegóły: art. 15zzc Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374).
 

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych

 
Wsparcie skierowane jest do  organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
 
Podmioty te mogą ubiegać się o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne, w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19.
 
Dofinansowanie może być przyznane od dnia złożenia wniosku na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej o:
  • co najmniej 30% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  • co najmniej 50% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
  • co najmniej 80% - w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.
Szczegóły: art. 15zze Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374).
 

Zapraszamy do kontaktu

W przypadku pytań dotyczących realizacji poszczególnych form wsparcia zapraszamy  Państwa do telefonicznego kontaktu z naszymi pracownikami:
  • niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców – 52 3592 443,
  • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych - 52 3592 426,
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców - 52 3592 445,
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych – 52 3592 432.
Swoje pytania możecie Państwo kierować do nas również drogą elektroniczną, wysyłając wiadomość na adres: kancelaria@pupinowroclaw.pl.
 
 
Informacje o publikacji dokumentu


Menu nawigacji