Ostatnia szansa na dotację na starych zasadach! 3 czerwca zamykamy aktualne nabory wniosków - Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu
Przypominamy, że aktualnie prowadzimy 3 nabory wniosków o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, które ogłoszone zostały 9 marca br.
Na wstępie pragniemy uspokoić Państwa, że zamknięcie trwających obecnie naborów nie wiąże się z zakończeniem przyznawania tego wsparcia przez urząd w roku bieżącym. Nabory wniosków na nowych zasadach ogłoszone zostaną niebawem.
DOBIEGAJĄCE KOŃCA NABORY WNIOSKÓW
Wróćmy jednak na chwilę do aktualnie trwających jeszcze naborów wniosków. Szczegółowe informacje o nich – terminy, przebieg, grupy docelowe, dokumentację i sposoby aplikowania przedstawiliśmy w następujących artykułach:- RPO WKP: 30 tysięcy złotych na założenie firmy. Ogłaszamy nabór wniosków dla osób w wieku powyżej 29 roku życia,
- POWER: 30 tysięcy złotych na założenie firmy. Ogłaszamy nabór wniosków dla osób w wieku do 29 roku życia,
- FP: 30 tysięcy złotych na założenie firmy. Ogłaszamy nabór wniosków dla osób bezrobotnych.
Czasu pozostało zatem niewiele, ale tym z Państwa, którzy zdecydują się złożyć swoje wnioski jeszcze w ramach kończących się naborów przypominamy, że swój wniosek mogą złożyć osobiście w Kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu do godziny 15:00.
Ci z Państwa, którzy zdecydują się swoje wnioski złożyć za pośrednictwem wortalu praca.gov.pl lub epuap.gov.pl (szczegóły opisaliśmy w artykułach o naborach) będą mogli zrobić to do końca dnia (3 czerwca, godzina 23:59).
CO OD 4 CZERWCA, CZYLI ZMIANY DOTYCZĄCE PRZYZNAWANIA DOTACJI NA OTWARCIE FIRMY
Otóż 4 czerwca br. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, na mocy których ulegnie zmianie m.in. brzmienie przepisu art. 46 w ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dotyczącego właśnie przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.Zgodnie z art. 106 pkt 4 ustawy wdrożeniowej wspomniany art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji… otrzyma brzmienie:
,,2) przyznać bezrobotnemu lub poszukującemu pracy, o którym mowa w art. 49 pkt 7, którzy w okresie ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie środków pozostawali bez zatrudnienia i nie wykonywali innej pracy zarobkowej, jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia;".
Zatem od 4 czerwca br. według nowych zasad o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej będą mogły ubiegać się osoby, które będą pozostawać bez zatrudnienia i nie wykonywały innej pracy zarobkowej w okresie ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
O naborach wniosków na nowych zasadach będziemy informować na bieżąco.
„Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych w powiecie inowrocławskim (V)”
Oś Priorytetowa 8 Aktywni na rynku pracy
Działanie 8.1 Podniesienie aktywności zawodowej osób bezrobotnych poprzez działania powiatowych urzędów pracy
![Obrazek. Pasek logotypów](/documents/1165609/9456040/RPO_poziom_kolor.jpg/1e83383d-103d-42c5-ac33-8a2a80bbe138)
Forma wsparcia | Informacje dotyczące naboru |
---|---|
poradnictwo zawodowe | zrealizowane |
pośrednictwo pracy | zrealizowane |
szkolenia | zrealizowane |
staże | zrealizowane |
wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy | zrealizowane |
jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej | zrealizowane |
Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób bezrobotnych powyżej 29 roku życia (osób, które ukończyły 30 rok życia, łącznie z dniem 30-tych urodzin) znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy w powiecie inowrocławskim, w szczególności osób powyżej 50 roku życia, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych i o niskich kwalifikacjach.
Planowane efekty:
Projekt zakłada wskaźniki efektywności zatrudnieniowej zgodne z Komunikatem w sprawie wyznaczenia minimalnych poziomów kryterium efektywności zatrudnieniowej dla Regionalnych Programów Operacyjnych:
- dla osób w najtrudniejszej sytuacji (osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami do poziomu ISCED 3, imigranci, reemigranci) – 44,3%;
- dla pozostałych osób nienależących do ww. grup – 60,4% (projekt nie zakłada udziału tej grupy).
Okres realizacji projektu:
01.01.2022 – 31.12.2022
Wartość projektu:
6 995 142,03 zł
Wkład Funduszy Europejskich:
5 945 870,74 zł
Do kogo adresowany jest projekt:
Projekt jest skierowany do osób zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne powyżej 29 roku życia[1] w szczególności:
- osób powyżej 50 roku życia[2],
- kobiet,
- osób z niepełnosprawnościami,
- osób długotrwale bezrobotnych[3],
- osób o niskich kwalifikacjach do poziomu ISCED 3[4].
Co najmniej 20% uczestników projektu stanowić będą osoby z niepełnosprawnościami i/lub osoby w wieku powyżej 50 roku życia.
Beneficjent zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach Osi 9 RPO WK-P na lata 2014-2020, o ile spełniają przesłanki określone w kryterium dostępu dotyczącym grupy docelowej.
ul. Matewska 17
pok. 326, III piętro
52 35 92 460
agnieszka.sliwczynska@pupinowroclaw.pl
iwona.witkowska@pupinowroclaw.pl