Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Pieniądze na kształcenie pracowników i pracodawców. ogłaszamy nabór wniosków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w roku 2020 z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Nabór potrwa od 30 września do 2 października. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naboru.

TERMIN I SZCZEGÓŁY NABORU


Nabór wniosków ma charakter zamknięty, tj. wyznaczony został termin jego rozpoczęcia i zamknięcia.
Nabór prowadzony będzie od 30 września do 2 października br. (decyduje data wpływu do Kancelarii PUP w Inowrocławiu).

Wnioski należy składać w terminie ogłoszonego naboru. Tylko dokumenty złożone w tym terminie będą podlegały ocenie. Wnioski złożone przed terminem lub po terminie naboru pozostaną bez rozpatrzenia.

Jednocześnie podkreślamy, że nie decyduje kolejność wpływu wniosków.

Wnioski zostaną rozpatrzone w terminie 30 dni od dnia zakończenia naboru, a Wnioskodawcy zostaną  poinformowani o sposobie załatwienia sprawy.

Wnioskodawcy powinni korzystać wyłącznie z aktualnych druków, które opublikowane zostały w sekcji „Dokumenty do pobrania". Aktualne wzory dokumentów zostały dołączone także do niniejszego artykułu.

Szczegółowe informacje dotyczące wsparcia można uzyskać w pokoju 320 (III piętro) oraz pod numerami telefonów 52 3592 443 i 52 3592 445.

Przypominamy, że Wnioskodawcy powinni składać dokumenty w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę firmy albo miejsce prowadzenia działalności.
 

SPOSÓB DORĘCZENIA WNIOSKU


Wnioskodawcy mogą korzystać z następujących sposobów doręczenia dokumentów:

  1. osobiście w siedzibie urzędu – Kancelaria Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu, pok. 204 (II piętro),

  2. pocztą lub kurierem – należy uwzględnić termin naboru oraz konieczność wpływu dokumentów do urzędu w dniach 30 września – 2 października br.,

  3. poprzez skrzynkę ePUAP - /pupino/SkrytkaESP,

  4. poprzez wortal praca.gov.pl – pismo ogólne do urzędu (PSZ-PU),

  5. poprzez skrzynkę podawczą, w której można pozostawić dokumenty (skrzynka wystawiona została w części budynku, do którego prowadzi wejście E - Referat Informacji, Ewidencji i Świadczeń).

Tym z Państwa, którzy planują złożyć dokumenty osobiście lub korzystać z usług poczty lub kuriera przypominamy, że Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu świadczy swoje usługi w godzinach od 7:00 do 15:00.

Ponadto prosimy, abyście wzięli Państwo pod uwagę fakt, że w związku ze złożoną sytuacją o podłożu epidemicznym bezpośrednia obsługa klientów odbywa się z pewnymi ograniczeniami.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi organizacji bezpośredniej obsługi klientów.  
 

PRIORYTETY RADY RYNKU PRACY WYDATKOWANIA REZERWY KFS


Wnioskodawca ubiegający się o wsparcie w ramach ogłoszonego naboru musi uwzględnić spełnienie przynajmniej jednego z określonych Priorytetów Rady Rynku Pracy wydatkowania rezerwy KFS:

  1. wsparcie  kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności,

  2. wsparcie w nabywaniu kompetencji cyfrowych,

  3. wsparcie kształcenia ustawicznego  pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej,

  4. wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej,

  5. wsparcie kształcenia ustawicznego osób zatrudnionych u pracodawców, którzy w latach 2017-2019 nie korzystali ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
     

SPOSÓB PRZEZNACZENIA ŚRODKÓW REZERWY KFS W 2020 r.


W 2020 roku środki rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego będące w dyspozycji urzędu pracy mogą zostać przeznaczone na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:

  1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,

  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,

  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień  zawodowych,

  4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,

  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
     

KRYTERIA PODLEGAJĄCE OCENIE


Podczas rozpatrywania wniosków uwzględniane będą:

  1. zgodność dofinansowania działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania  środków KFS na dany rok,

  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego  z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy,

  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku,

  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków  KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego,

  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego,

  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS,

  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku.
     

WYSOKOŚĆ WSPARCIA


Pracodawca może otrzymać środki na sfinansowanie:

  • w wysokości 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,

  • w wysokości 100% kosztów kształcenia ustawicznego - jeżeli należy do grupy mikroprzedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
     

DEFINICJA PRACODAWCY


Pracodawca -  jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
 

WSPARCIE Z KFS TO POMOC DE MINIMIS


Finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, udzielane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu prawa konkurencji Unii Europejskiej, stanowi pomoc de minimis, o której mowa we właściwych przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie.

Pracodawca będący przedsiębiorcą dołącza do wniosku o zawarcie umowy na dofinansowanie kształcenia ustawicznego dokumenty pozwalające na ocenę spełniania warunków dopuszczalności pomocy de minimis.