RPO WKP: 30 tysięcy złotych na założenie firmy. Ogłaszamy nabór wniosków dla osób w wieku powyżej 29 roku życia - Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu
RPO WKP: 30 tysięcy złotych na założenie firmy. Ogłaszamy nabór wniosków dla osób w wieku powyżej 29 roku życia
![Obrazek. Pasek logotypów Pasek logotypów](/documents/1165609/9456040/RPO_poziom_kolor.jpg/1e83383d-103d-42c5-ac33-8a2a80bbe138)
TERMIN NABORU I WYSOKOŚĆ WSPARCIA
Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu informuje, że od 6 lipca 2022 r. rozpoczyna nabór wniosków o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu „Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych w powiecie inowrocławskim (V)".
Nabór ma charakter otwarty, tj. potrwa do 2 grudnia 2022 r.
Maksymalna wysokość wsparcia na utworzenie firmy wynosi 30 tysięcy złotych.
DO KOGO KIEROWANE JEST WSPARCIE?
Wsparcie udzielone zostanie w ramach realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu projektu pn. „Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych w powiecie inowrocławskim (V)".W związku z powyższym pamiętać należy, że w stosunku do uczestników projektu stosowane będą zasady dotyczące możliwości uczestnictwa w przedsięwzięciu.
Projekt skierowany jest do osób zarejestrowanych jako bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Inowrocławiu będących w wieku powyżej 29 roku życia[1] w tym w szczególności do:
- osób powyżej 50 roku życia[2],
- kobiet,
- osób z niepełnosprawnościami,
- osób długotrwale bezrobotnych[3],
- osób o niskich kwalifikacjach do poziomu ISCED 3[4].
1] osoby, które ukończyły 30 rok życia, łącznie z dniem 30-tych urodzin
[2] osoby, które ukończyły 50 rok życia, łącznie z dniem 50-tych urodzin
[3] w rozumieniu definicji KE, tj. biorąc pod uwagę wymagany minimalny wiek potencjalnych uczestników projektu, osoby pozostające bez zatrudnienia nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy
[4] osoby posiadające wykształcenie średnie (ponadgimnazjalne) lub niższe
Ponadto Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu informuje, że co najmniej 20% uczestników projektu stanowić będą osoby z niepełnosprawnościami i/lub osoby w wieku powyżej 50 roku życia.
Beneficjent zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach Osi 9 RPO WK-P na lata 2014-2020, o ile spełniają przesłanki określone w kryterium dostępu dotyczącym grupy docelowej.
DOKUMENTCJA I SPOSOBY APLIKOWANIA
Dokumentacja w wersji elektronicznej dołączona została do niniejszego artykułu.Przypominamy, że wszystkie dokumenty niezbędne do załatwienia spraw w urzędzie publikujemy w sekcji „Dokumenty do pobrania".
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie ogłoszonego naboru do Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu:
- za pośrednictwem wortalu https://praca.gov.pl, korzystając z formularza: Pismo do urzędu (PSZ-PU),
- za pośrednictwem platformy https://epuap.gov.pl (adres skrytki: /pupino/SkrytkaESP),
- korespondencyjnie (decyduje data wpływu do urzędu) lub
- osobiście, pozostawiając dokumenty w Kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu (pok. 204, II piętro).
Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu niezmiennie zaleca korzystanie z e-usług, jako wygodnego, szybkiego i bezpiecznego rozwiązania.
Szczegółowych informacji dotyczących mechanizmu wsparcia udzielają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu pod numerem telefonu 52 35 92 464.
UWAGA! DOTACJE ZNOWU BEZ DODATKOWYCH WYMAGAŃ
Dnia 30 czerwca 2022 r. została opublikowana ustawa z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022, 1383).Nowe przepisy zmieniają m.in. art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w zakresie zniesienia dodatkowego warunku uzależniającego przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej od pozostawania w okresie ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie środków bez zatrudnienia i niewykonywania innej pracy zarobkowej.
W efekcie tej zmiany zostało przywrócone brzmienie przepisu art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia sprzed dnia 4 czerwca 2022 r.
Zmiana prawa dotycząca sposobu przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej weszła w życie 1 lipca 2022 r. z mocą od dnia 4 czerwca 2022 r.
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA
Wsparcie oferowane jest w ramach projektu współfinansowanego z EFS w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 pn. „Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych w powiecie inowrocławskim (V)".„Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych w powiecie inowrocławskim (V)”
Oś Priorytetowa 8 Aktywni na rynku pracy
Działanie 8.1 Podniesienie aktywności zawodowej osób bezrobotnych poprzez działania powiatowych urzędów pracy
![Obrazek. Pasek logotypów](/documents/1165609/9456040/RPO_poziom_kolor.jpg/1e83383d-103d-42c5-ac33-8a2a80bbe138)
Forma wsparcia | Informacje dotyczące naboru |
---|---|
poradnictwo zawodowe | zrealizowane |
pośrednictwo pracy | zrealizowane |
szkolenia | zrealizowane |
staże | zrealizowane |
wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy | zrealizowane |
jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej | zrealizowane |
Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób bezrobotnych powyżej 29 roku życia (osób, które ukończyły 30 rok życia, łącznie z dniem 30-tych urodzin) znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy w powiecie inowrocławskim, w szczególności osób powyżej 50 roku życia, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych i o niskich kwalifikacjach.
Planowane efekty:
Projekt zakłada wskaźniki efektywności zatrudnieniowej zgodne z Komunikatem w sprawie wyznaczenia minimalnych poziomów kryterium efektywności zatrudnieniowej dla Regionalnych Programów Operacyjnych:
- dla osób w najtrudniejszej sytuacji (osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami do poziomu ISCED 3, imigranci, reemigranci) – 44,3%;
- dla pozostałych osób nienależących do ww. grup – 60,4% (projekt nie zakłada udziału tej grupy).
Okres realizacji projektu:
01.01.2022 – 31.12.2022
Wartość projektu:
6 995 142,03 zł
Wkład Funduszy Europejskich:
5 945 870,74 zł
Do kogo adresowany jest projekt:
Projekt jest skierowany do osób zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne powyżej 29 roku życia[1] w szczególności:
- osób powyżej 50 roku życia[2],
- kobiet,
- osób z niepełnosprawnościami,
- osób długotrwale bezrobotnych[3],
- osób o niskich kwalifikacjach do poziomu ISCED 3[4].
Co najmniej 20% uczestników projektu stanowić będą osoby z niepełnosprawnościami i/lub osoby w wieku powyżej 50 roku życia.
Beneficjent zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach Osi 9 RPO WK-P na lata 2014-2020, o ile spełniają przesłanki określone w kryterium dostępu dotyczącym grupy docelowej.
[1] osoby, które ukończyły 30 rok życia, łącznie z dniem 30-tych urodzin
[2] osoby, które ukończyły 50 rok życia, łącznie z dniem 50-tych urodzin
[3] w rozumieniu definicji KE, tj. biorąc pod uwagę wymagany minimalny wiek potencjalnych uczestników projektu, osoby pozostające bez zatrudnienia nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 miesięcy
ul. Matewska 17
pok. 326, III piętro
52 35 92 460
agnieszka.sliwczynska@pupinowroclaw.pl
iwona.witkowska@pupinowroclaw.pl