POWER: 30 tysięcy złotych na założenie firmy. Ogłaszamy nabór wniosków dla osób w wieku do 29 roku życia - Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu
POWER: 30 tysięcy złotych na założenie firmy. Ogłaszamy nabór wniosków dla osób w wieku do 29 roku życia
TERMIN NABORU I WYSOKOŚĆ WSPARCIA
Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu informuje, że od 6 lipca 2022 r. rozpoczyna nabór wniosków o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie inowrocławskim (V)".Nabór ma charakter otwarty, tj. potrwa do 2 grudnia 2022 r.
Maksymalna wysokość wsparcia na utworzenie firmy wynosi 30 tysięcy złotych.
DO KOGO KIEROWANE JEST WSPARCIE?
Wsparcie udzielone zostanie w ramach realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu projektu pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie inowrocławskim (V)".W związku z powyższym pamiętać należy, że w stosunku do uczestników projektu stosowane będą zasady dotyczące możliwości uczestnictwa w przedsięwzięciu.
Projekt skierowany jest do osób w wieku 18-29 lat pozostających bez pracy, w tym osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy projektu muszą być zarejestrowane w PUP w Inowrocławiu jako osoby bezrobotne.
Co najmniej 60 % uczestników projektu stanowić będą osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), zgodnie z definicją przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Zgodnie z zapisami PO WER osoba z kategorii NEET musi spełniać łącznie trzy następujące warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbuje obowiązek szkolny lub nauki),
- nie szkoli się (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.
W gronie 760 uczestników projektu znajdzie się co najmniej 10 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.
W chwili obecnej projekt nie uwzględnia możliwości uczestnictwa w nim osób, które otrzymały wsparcie w ramach projektu w 2021 r.
DOKUMENTCJA I SPOSOBY APLIKOWANIA
Dokumentacja w wersji elektronicznej dołączona została do niniejszego artykułu.Przypominamy, że wszystkie dokumenty niezbędne do załatwienia spraw w urzędzie publikujemy w sekcji „Dokumenty do pobrania".
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w terminie ogłoszonego naboru do Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu:
- za pośrednictwem wortalu https://praca.gov.pl, korzystając z formularza: Pismo do urzędu (PSZ-PU),
- za pośrednictwem platformy https://epuap.gov.pl (adres skrytki: /pupino/SkrytkaESP),
- korespondencyjnie (decyduje data wpływu do urzędu) lub
- osobiście, pozostawiając dokumenty w Kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu (pok. 204, II piętro).
Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu niezmiennie zaleca korzystanie z e-usług, jako wygodnego, szybkiego i bezpiecznego rozwiązania.
Szczegółowych informacji dotyczących mechanizmu wsparcia udzielają pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu pod numerem telefonu 52 35 92 464.
UWAGA! DOTACJE ZNOWU BEZ DODATKOWYCH WYMAGAŃ
Dnia 30 czerwca 2022 r. została opublikowana ustawa z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022, 1383).Nowe przepisy zmieniają m.in. art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w zakresie zniesienia dodatkowego warunku uzależniającego przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej od pozostawania w okresie ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie środków bez zatrudnienia i niewykonywania innej pracy zarobkowej.
W efekcie tej zmiany zostało przywrócone brzmienie przepisu art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia sprzed dnia 4 czerwca 2022 r.
Zmiana prawa dotycząca sposobu przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej weszła w życie 1 lipca 2022 r. z mocą od dnia 4 czerwca 2022 r.
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA
Wsparcie oferowane jest w ramach projektu współfinansowanego z EFS w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie inowrocławskim (V)".Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie inowrocławskim (V)
PUP w Inowrocławiu zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych w ramach Osi 9 RPO WK-P na lata 2014-2020, o ile spełniają przesłanki określone w kryterium dostępu dotyczącym grupy docelowej.
Forma wsparcia | Informacje dotyczące naboru |
poradnictwo zawodowe | zrealizowane |
pośrednictwo pracy | zrealizowane |
staże | zrealizowane |
wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy | zrealizowane |
jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej | zrealizowane |
bon na zasiedlenie | zrealizowane |
szkolenia | zrealizowane |
Cel projektu:
Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie inowrocławskim.
Planowane efekty:
Projekt zakłada osiągnięcie efektywności zatrudnieniowej na następujących poziomach:
- w stosunku do uczestników w najtrudniejszej sytuacji (osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskim kwalifikacjami, imigranci, reemigranci) na poziomie co najmniej 44%,
- dla osób nienależących do osób w najtrudniejszej sytuacji na poziomie co najmniej 59,5%.
01.01.2021 – 31.12.2022
Wartość projektu:
8 692 516,32 zł
Wkład Funduszy Europejskich:
7 326 052,75 zł
Do kogo adresowany jest projekt:
W ramach projektu wsparciem zostanie objętych 760 w wieku 18-29 lat, bez pracy , w tym osoby z niepełnosprawnościami zarejestrowane w PUP w Inowrocławiu jako osoby bezrobotne. Spośród powyżej określonej liczby osób objętych wsparciem, co najmniej 60 % stanowić będą osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), zgodnie z definicją przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Zgodnie z zapisami PO WER osoba z kategorii NEET będzie musiała spełniać łącznie trzy następujące warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbuje obowiązek szkolny lub nauki),
- nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.
W chwili obecnej projekt nie uwzględnia możliwości uczestnictwa w nim osób, które otrzymały wsparcie w ramach projektu w 2021 r.
Planowane działania i wsparcie:
- pośrednictwo pracy,
- poradnictwo zawodowe,
- staże,
- szkolenia,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- bony na zasiedlenie,
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
ul. Matewska 17
pok. 202, II piętro
52 35 92 415
agnieszka.sliwczynska@pupinowroclaw.pl