Logo Power

Asset Publisher

Ostatnia szansa na dotację na starych zasadach! 3 czerwca zamykamy aktualne nabory wniosków

Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu informuje, że 3 czerwca zamyka wszystkie trwające obecnie nabory wniosków o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej. Nasza decyzja związana jest z wejściem w życie od 4 czerwca br. zmian dotyczących zasad przyznawania tego wsparcia.



Przypominamy, że aktualnie prowadzimy 3 nabory wniosków o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, które ogłoszone zostały 9 marca br.

Na wstępie pragniemy uspokoić Państwa, że zamknięcie trwających obecnie naborów nie wiąże się z zakończeniem przyznawania tego wsparcia przez urząd w roku bieżącym. Nabory wniosków na nowych zasadach ogłoszone zostaną niebawem.

DOBIEGAJĄCE KOŃCA NABORY WNIOSKÓW

Wróćmy jednak na chwilę do aktualnie trwających jeszcze naborów wniosków. Szczegółowe informacje o nich – terminy, przebieg, grupy docelowe, dokumentację i sposoby aplikowania przedstawiliśmy w następujących artykułach: Jak już jednak zostało to wspomniane, wszystkie te nabory zostaną zamknięte już jutro, tj. 3 czerwca br.

Czasu pozostało zatem niewiele, ale tym z Państwa, którzy zdecydują się złożyć swoje wnioski jeszcze w ramach kończących się naborów przypominamy, że swój wniosek mogą złożyć osobiście w Kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy w Inowrocławiu do godziny 15:00.

Ci z Państwa, którzy zdecydują się swoje wnioski złożyć za pośrednictwem wortalu praca.gov.pl lub epuap.gov.pl (szczegóły opisaliśmy w artykułach o naborach) będą mogli zrobić to do końca dnia (3 czerwca, godzina 23:59).

CO OD 4 CZERWCA, CZYLI ZMIANY DOTYCZĄCE PRZYZNAWANIA DOTACJI NA OTWARCIE FIRMY

Otóż 4 czerwca br. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, na mocy których ulegnie zmianie m.in. brzmienie przepisu art. 46 w ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, dotyczącego właśnie przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 106 pkt 4 ustawy wdrożeniowej wspomniany art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji… otrzyma brzmienie:
 

,,2) przyznać bezrobotnemu lub poszukującemu pracy, o którym mowa w art. 49 pkt 7, którzy w okresie ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie środków pozostawali bez zatrudnienia i nie wykonywali innej pracy zarobkowej, jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia;".
 

Zatem od 4 czerwca br. według nowych zasad o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej będą mogły ubiegać się osoby, które będą pozostawać bez zatrudnienia i nie wykonywały innej pracy zarobkowej w okresie ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

O naborach wniosków na nowych zasadach będziemy informować na bieżąco.

Asset Publisher

Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie inowrocławskim (V)

Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu informuje, że realizuje projekt pozakonkursowy w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej I. Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie: 1.1 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy - projekty pozakonkursowe, Poddziałanie: 1.1.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.


PUP w Inowrocławiu zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia  byłym uczestnikom projektów z zakresu włączenia społecznego realizowanych  w ramach Osi 9 RPO WK-P na lata 2014-2020, o ile spełniają przesłanki określone w kryterium dostępu dotyczącym grupy docelowej.



 

Forma wsparcia

Informacje dotyczące naboru
 
poradnictwo zawodowe
zrealizowane

pośrednictwo pracy
 

zrealizowane

staże
 

zrealizowane

wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy
 

zrealizowane
 

jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej
 

zrealizowane

bon na zasiedlenie
 

zrealizowane

szkolenia
 

zrealizowane


Cel projektu:

Zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie inowrocławskim.

Planowane efekty:

Projekt zakłada osiągnięcie efektywności zatrudnieniowej na następujących poziomach:
  • w stosunku do uczestników w najtrudniejszej sytuacji (osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskim kwalifikacjami, imigranci, reemigranci) na poziomie co najmniej 44%,
  • dla osób nienależących do osób w najtrudniejszej sytuacji na poziomie co najmniej 59,5%.
Okres realizacji projektu:

01.01.2021 – 31.12.2022

Wartość projektu:

8 692 516,32 zł

Wkład Funduszy Europejskich:

7 326 052,75 zł

Do kogo adresowany jest projekt:

W ramach projektu wsparciem zostanie objętych 760 w wieku 18-29 lat, bez pracy , w tym osoby z niepełnosprawnościami zarejestrowane w PUP w Inowrocławiu jako osoby bezrobotne. Spośród powyżej określonej liczby osób objętych wsparciem, co najmniej 60 % stanowić będą osoby, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), zgodnie z definicją przyjętą w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Zgodnie z zapisami PO WER osoba z kategorii NEET będzie musiała spełniać łącznie trzy następujące warunki:
  • nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo),
  • nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbuje obowiązek szkolny lub nauki),
  • nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.
W gronie 760 uczestników projektu znajdzie się co najmniej 10 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

W chwili obecnej projekt nie uwzględnia możliwości uczestnictwa w nim osób, które otrzymały wsparcie w ramach projektu w 2021 r.

Planowane działania i wsparcie:
  • pośrednictwo pracy,
  • poradnictwo zawodowe,
  • staże,
  • szkolenia,
  • jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
  • bony na zasiedlenie,
  • refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
 

Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display

Koordynator projektu Śliwczyńska AOM

Agnieszka Śliwczyńska
ul. Matewska 17
pok. 202, II piętro
52 35 92 415
agnieszka.sliwczynska@pupinowroclaw.pl